Na czym polega i ile kosztuje faktoring?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Istnieje wiele metod finansowania działalności gospodarczej, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedną z ciekawszych i jednocześnie najbardziej elastycznych jest faktoring, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Do kogo adresowane są usługi faktoringowe? Na czym polega faktoring i z jakimi kosztami się wiąże?

Czym jest faktoring?

Faktoring to nowoczesna i elastyczna forma finansowania, z której skorzystać może każdy przedsiębiorca dysponujący nieprzeterminowanymi fakturami z odroczonym terminem płatności. Może je sprzedać firmie faktoringowej i w ten sposób odzyskać zamrożone na nich środki niemal od ręki. Między innymi z tego względu faktoring uznawany jest za niezwykle skuteczne narzędzie w walce o utrzymanie płynności finansowej.

Oczywiście faktoring sprawdza się nie tylko w sytuacjach, kiedy firma nie jest w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań. Istnieje kilka różnych odmian faktoringu – np. faktoring zaliczkowy, który doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy firma nie dysponuje środkami koniecznymi do rozpoczęcia nowego zlecenia. Pozyskane ze sprzedaży faktury środki przeznacza następnie na zakup niezbędnych materiałów, realizuje zlecenie, a z firmą faktoringową rozlicza się przy pomocy środków z faktury wystawionej kontrahentowi.

Kto powinien się zainteresować usługami faktoringowymi?

Z usług faktoringowych może skorzystać niemal każdy przedsiębiorca. Warunkiem jest dysponowanie nieprzeterminowanymi fakturami wystawionymi kontrahentom z odroczonym terminem płatności. Wbrew pozorom nie jest to rzadka sytuacja. Udzielanie kontrahentom kredytu kupieckiego jest w wielu branżach standardem, a często nawet warunkiem rozpoczęcia współpracy biznesowej. Doskonale wiedzą o tym przedstawiciele branży handlowej, transportowej czy budowlanej.

Faktoring sprawdza się przede wszystkim w trudnych sytuacjach – w momencie wystąpienia ryzyka utraty płynności. Pozwala szybko uzyskać środki, które mogą być następnie przeznaczone na dowolny cel. Ta elastyczność i swoboda w zakresie wykorzystania środków sprawiają, że z faktoringu korzystają również podmioty, które nie mają problemów płynnościowych, ale poszukują środków na sfinansowanie inwestycji, nieprzewidzianych wydatków czy większych zakupów.

Ile kosztuje faktoring?

Korzystanie z faktoringu ma wiele zalet i, co warto podkreślić, wcale nie jest przesadnie kosztowne. By móc się o tym przekonać, warto wykorzystać kalkulator terminu płatności faktury i kosztów faktoringu i obliczyć koszt usługi dla konkretnych parametrów.

Sfinansowanie 100 zł może kosztować mniej niż 2 zł. Warto jednak zaznaczyć, że faktoring można wrzucić w koszty i w ten sposób istotnie obniżyć finalny koszt usługi. W przeciwieństwie do kredytu faktoring nie wpływa na zdolność kredytową i nie wymaga jej dokumentowania. Nie wymaga też ustanowienia zabezpieczenia na firmowym majątku i przechodzenia przez czasochłonną procedurę kredytową – w przypadku faktoringu formalności ograniczone są do minimum, a uzyskanie środków z tytułu sprzedaży faktur trwa zaledwie kilka chwil.

Czytaj również

?>