LEX TVN i Apel w obronie TVN (weto Prezydenta)

- o co tu chodzi?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Wydawać by się już mogło, że sprawa Lex TVN nie będzie już w tym roku przewijać się przez paski kanałów informacyjnych. Tymczasem, aby przykryć nieco temat gigantycznych podwyżek prądu i gazu w Polsce, postanowiono w bardzo szybki tempie wrócić do tematu Lex TVN. Podczas piątkowego głosowania (17 grudnia 2021) Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

Aktualizacja 27.12.2021: Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy i skierował ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia, czyli zdecydował się zawetować ustawę lex TVN.

Lex TVN – o co w tych chodzi?

Mówiąc bardzo prostymi słowami, głównym celem nowej ustawy jest “wyłączenie” TVN24, która jak nie trudno dostrzec, jest stacją mocno niewygodną dla obecnie rządzącego obozu politycznego w Polsce. Aktualnie władza nie ma żadnej kontroli na tym co mówi i emituj stacja. Po wejściu w życie nowej ustawy, sytuacja mogłaby się zmienić o 180 stopni.

Każda stacja telewizyjna, aby mogła legalnie działać w Polsce, potrzebuje koncesji KRRiT. A tą właśnie, za wszelką wręcz siłę chce się tej stacji odebrać, wprowadzając nową ustawę. Wedle nowej ustawy o radiofonii i telewizji, koncesja ma być dostępna wyłącznie dla stacji telewizyjnych, które posiadają maksymalnie 49% udziału kapitału zagranicznego. A jak wiadomo, właścicielem TVN jest amerykański koncert Discovery. Jeśli więc ustawa przejdzie przez biurko Prezydenta, możemy spodziewać się tego, że już niedługo w naszych telewizorach może zabraknąć prawdziwych i rzetelnie podanych informacji. A stąd już nie daleka droga do czasów, które pamiętamy z epoki PRL, kiedy wszelkie działania prasy, radia i telewizji kontrolowało Państwo.

Póki co , ustawa czeka na podpis Prezydenta RP – Andrzeja Dudy.

Atak na wolne media

Nie da się ukryć, że nowa ustawa, którą próbują przeforsować obecnie rządzący to tak naprawdę nic innego jak jawny atak na wolne media. Atak na wolność słowa, o którą tak mocno walczono w latach 80-tych. Dlatego też nie dziwi szeroko zakrojona akcja medialna oraz Apel w obronie TVN. Aktualnie do tego apelu przyłączyło się już blisko 3 miliony osób, a ta liczba cała czas rośnie.

Pod tym adresem znajduje się specjalny apel, pod którym każdy z nas może się podpisać: https://apel.tvn.pl/

Czytaj również

Oceń: