Księgowość przez internet

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

10 udostępnij na FB

Jeśli prowadzisz firmę, to na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe prowadzenie księgowości. Ewidencjonowanie przychodów należy do obowiązków każdej osoby, która prowadzi własną działalność. Warto więc rozważyć w jaki sposób ty chcesz to robić, by odbywało się to w sposób wygodny, bezpieczny i korzystny finansowo. Dużym udogodnieniem w dzisiejszych czasach, jest prowadzenie księgowości przez internet.

Prowadząc jakąkolwiek firmę, musimy dbać nie tylko o jakość usług. Dzieje się tak, ponieważ ważna jest również przejrzystość dokumentacji. Zajmuje to sporo czasu, zwłaszcza kiedy chcemy zająć się także sprawami księgowymi. Jest to również obarczone pewnym ryzykiem, na przykład popełnienia różnego rodzaju błędów przy rozliczeniach. Zamiast poświęcać ten czas na niekoniecznie bliskie sobie zagadnienie, lepiej oddać je pod opiekę bardziej kompetentnych osób. Uchroni cię od tego dobry księgowy, któremu powierzysz to zadanie. Taka osoba jest profesjonalistą w swojej branży i bez obaw możesz powierzyć jej rozliczanie twoich wpływów i wydatków.

Firmy oferujące księgowość przez internet

Usługi księgowe można też zlecić przez internet. Nie musisz zatrudniać konkretnej osoby do swojej firmy, tylko możesz skorzystać z usług biura rachunkowego działającego online. Takie rozwiązanie jest na pewno korzystniejsze finansowo, a jeśli prowadzisz niewielką firmę, w pełni ci wystarczy. W dzisiejszych czasach jest to godne polecenia rozwiązanie, które sprawdzi się, chociażby w małych firmach.

Księgowość online może przydać się już na etapie zakładania firmy, a później odciąży nas od zadań związanych z rozliczeniami faktur, wyliczaniem należnego podatku VAT lub też składek ZUS. Nie jest to specjalnie droga usługa i do tego występuje w różnych pakietach cenowych, które możemy wybierać w zależności od potrzeb. Księgowość online nie wymaga etatowego miejsca w naszej firmie, bo wszystkim zajmuje się zewnętrzna firma. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą trudno marzyć o lepszym rozwiązaniu. Jest to tania forma zarządzania naszymi kwestiami podatkowymi oraz rachunkowymi i jednocześnie najbardziej efektywna.

Księgowość przez internet – ile to kosztuje?

Za prowadzenie internetowej księgowości będziemy płacić miesięczny abonament. Wysokość takiego abonamentu jest zależna od dwóch czynników. Przede wszystkim zależy od tego, jaką firmę wybierzemy do prowadzenia takiej księgowości. Cena zależna jest również od ilości dokumentów jakie będziemy dostarczać każdego miesiąca. W skrócie mówiąc – im więcej więcej faktur wyślemy do rozliczenia, tym będziemy musieli się liczyć z wyższym abonamentem. Najkorzystniej wyjdą więc te osoby które wystawiają do kilku faktur miesięcznie, ale na wysokie kwoty. Nie płacimy bowiem prowizji od wysokości osiągniętego dochodu a od ilości dostarczonych dokumentów. Jak więc można zauważyć, jest to na pewno tanie rozwiązanie dla małych firm czy jednoosobowych działalności. Najtańsze abonamenty za księgowość przez internet w firmach świadczących usługi księgowości online zaczynają się od 99 zł netto miesięcznie.

Dostęp do księgowości 24h i 7 dni w tygodniu

Bardzo fajnym udogodnieniem w przypadku księgowości internetowej jest dostęp do dokumentów o każdej porze dnia i nocy. To samo tyczy się pory przesyłania dokumentów, ponieważ będziemy mogli je dostarczyć do elektronicznego biura, w dogodnym dla nas momencie. Wszystko dzięki temu, że nawiązując umowę z firmą która oferuje księgowość przez internet, zostaje nam założone elektroniczne konto. Dostęp do takiego konta, w większości biur rachunkowych jest całkowicie bezpłatny i ujęty już w ramach płaconego abonamentu. Po zalogowaniu się na to konto przez przeglądarkę internetową bądź aplikację, będziemy mieli wgląd w nasze wszystkie dokumenty księgowe. W ten sposób prześlemy nowe rachunki czy faktury do rozliczenia. Co więcej, do naszej dyspozycji będzie dedykowana księgowa, która zapewni nam dodatkową pomoc. Z nią będziemy mogli w każdej chwili skonsultować, wszelkie nasze pytania czy wątpliwości.

Czytaj również

10 Comments
 1. Jak ktoś zakłada firmą, to lepiej zlecić te sprawy księgowe właśnie odrębnej firmie. Samemu tego nie ogarniemy, owszem można, ale co chwilę coś się zmienia jeśli chodzi o prawo księgowe i musimy być cały czas na bieżąco. Takie prowadzenie księgowości przez internet to już w ogóle wygodna sprawa. Wszystkie dokumenty możemy przesyłać online i bez chodzenia do księgowej.

 2. Również jestem tego zdania, że jeśli ktoś nie ma pojęcia na ten temat, to zdecydowanie lepiej zlecić ten temat fachowcom. Oczywiście trzeba w pierwszej kolejności zrobić rozeznanie, poczytać opinie o firmach oferujących prowadzenie księgowości przez internet. No i oczywiście na sam koniec porównać również ceny takiej usługi.

 3. Bardzo dobre rozwiązanie ponieważ już miałam dość zawożenia każdego miesiąca dokumentów do biura a potem jeszcze dzwonienia, by dowiedzieć się jaki podatek mam zapłacić. Tu wszystko odbywa się przez internet, wszystkie dane czarno na białym mam w panelu więc to na prawdę duże ułatwienie.

 4. Nie wiem jak radzi sobie akurat Tax Care ale ja korzystam z firmy z Gdańska, która również oferuje księgowość przez internet i moim zdaniem rozwiązanie zdecydowanie się sprawdza. Wszystkie dokumenty na początku miesiąca mogę wysłać przez panel a potem tylko dostaję gotową informację o podatkach które trzeba zapłacić do 20 i 25-ego.

 5. Jak prowadzę swoją działalność od kilkunastu lat, to osobiście nie wyobrażam sobie żebym miał jeszcze sam pilnować spraw rozliczeń podatkowych i innych rzeczy które się z tym wiążą. Lepiej zlecić to zadanie profesjonalnemu biuru i jeśli nie wystawiamy zbyt wielu dokumentów to nie zapłacimy za to wiele. U mnie koszt księgowości to 140 zł netto i w tej cenie już mam wszystko.

 6. Co raz więcej firm które oferują księgowość online i nie wiadomo już na którą ofertę warto zwrócić uwagę. Czym najlepiej się kierować wybierając taką firmę, oczywiście poza tą miesięczną stawką za prowadzenie księgowości?

 7. Samemu trudno to wszystko ogarnąć, za dużo rzeczy do pilnowania. Lepiej skupić się na prowadzeniu firmy, niż przejmować się podatkami, nowymi ustawami i czy co tam jeszcze. Do tego zlecając prowadzenie księgowości, skarbówka będzie sprawdzać dokumenty w firmie świadczącej tę usługę, a nie u nas.

 8. Macie jakieś sprawdzone firmy oferujące pełna księgowość przez internet, dla osób prowadzących jedno osobową działalność gospodarczą. W jakich kosztach miesięcznych zamyka się prowadzenie takiej księgowości?

  (4/5)
  • Przeważnie od 99 złotych miesięcznie, ale ja bym nie wybierał tych znanych firm, dużych firm. Poszukaj sobie jakiejś mniejszej najlepiej w twoim regionie, z możliwością słania dokumentów online.

   (4/5)
 9. Księgowość internetowa jest jedną z kolejnych udogodnień jaką dał nam internet, w tym konkretnym przypadku, osobom prowadzącym własne firmy. Nie jesteśmy przywiązania w tym wypadku do wyboru pomiędzy lokalnymi firmami prowadzącym księgowość, ale mamy do wyboru szereg innych rozwiązań.

  (4/5)

Oceń: