Kredyt w rachunku firmowym – ile można uzyskać?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Prowadząc własną działalność, musimy pamiętać o tym, by terminowo opłacać składki ZUS czy odprowadzać podatek do Urzędu Skarbowego. Musimy również o pamiętać o regulowaniu wielu innych zobowiązań jak abonament telefoniczny, internet czy księgowość. Skąd brać na to wszystko pieniądze, jeśli nie zawsze mamy na ten cel wystarczającą liczbę środków?

Osoby, które prowadzą własne firmy, w sytuacji, gdy nie posiadają środków na bieżącą działalność, najczęściej sięgają po dodatkowy kredyt dla firm. Niestety uzyskanie takiego finansowania bardzo często wiążę się z wieloma formalnościami. Trzeba przedstawić aktualnie wyniki finansowe (rzadko kiedy wystarczy sam wyciąg z konta firmowego) czy zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i podatkiem US. Niekiedy do uzyskania takiego kredytu potrzebne są również dodatkowe dokumenty jak np. rozliczenia PIT.

Jeśli więc zależy nam na tym, by mieć dostęp do dodatkowych pieniędzy w różnych mniej lub bardziej skomplikowanych sytuacjach, warto uruchomić kredyt w rachunku bieżącym dla firm. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli korzystać z dodatkowych środków finansowych, o każdej porze dnia i nocy.

Wysokość limitu w rachunku firmowym

Kredyt w rachunku firmowym to dodatkowe środki finansowe udostępnione nam przez bank, z których możemy korzystać niemal w dowolnej chwili. Wysokość takiego limitu zazwyczaj uzależniona jest od wysokości dochodu, który co miesiąc generujemy. Bank na podstawie przekazanych dokumentów ocenia zdolność kredytową i podejmuje decyzję o wysokości limitu w rachunku firmowym. Wysokość takiego limitu może wynosić np. 5000 zł (przy niedużych obrotach). Może to być jednak kwota znacznie wyższa, sięgająca nawet 100 000 zł.

Przykładowo, jeśli nasz miesięczny dochód z tytułu prowadzonej działalności wynosi 10 000 zł netto miesięcznie, to wysokość limitu w rachunku firmowym może wynosić od 20 000 do 35 000 zł. W jednym banku wysokość limitu może być większa, w inny mniejsza. Każdy bank na swój sposób ocenia zdolność kredytową swoich klientów.

Główne zalety kredytu w rachunku firmowym

Limit w koncie firmowym posiada szereg zalet. Przede wszystkim jego koszty mogą być znacznie niższe aniżeli kredytu firmowego. Tym bardziej, jeśli zaciągnięte zadłużenie będziemy spłacać w stosunkowo szybkim czasie. Kredyt firmowy jesteśmy zobowiązani spłacać w ciągu określonej liczby rat miesięcznych. Tymczasem w przypadku limitu, spłata odbywa się bardziej elastycznie dla klienta. Jednego miesiąca możemy spłacić 1000 zł, innego 400 zł, a jeszcze innego minimalną kwotę wyznaczoną przez bank np. 80 zł. Spłata zadłużenia w rachunku odbywa się niemal na identycznych zasadach jak w przypadku karty kredytowej. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zadbanie o odpowiednią wysokość środków na koncie, które pozwolą pokryć spłatę minimalną.

Nie mniej istotna pozostaje kwestia odnowienia kredytu w koncie firmowym. Jeśli będziemy spełniać warunki banku mówiące o określonych wpływach na konto, wówczas limit odnowi się automatycznie w ramach konta firmowego. Nie będzie więc konieczne przedstawianie aktualnych dokumentów finansowych i ponowne staranie się o otrzymanie limitu. Nadal otrzymamy dostęp do dodatkowych pieniędzy udostępnionych nam przez bank w ramach konta firmowego.

Czytaj również

Oceń: