Kongres Nowy Przemysł Expo w Katowicach

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
Foto: Jacob Surland flickr.com [Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)]

Między 26 a 28 września, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywał się kongres Nowy Przemysł Expo. Przyjął on formę konferencji połączonej z targami przemysłowymi; w ciągu trzech dni odbyło się wiele prezentacji, pokazów i dyskusji na temat teraźniejszości i przyszłości polskiego przemysłu.

Najważniejsze zagadnienia – w tym „Polski Przemysł 4.0” i Automotive

Jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu jest motoryzacja, w związku z tym na „Nowy Przemysł Expo” nie mogło zabraknąć przedstawicieli tej branży. W czasie debaty poruszano kwestie wpływu Przemysłu 4.0, strategie przyciągania nowych inwestorów i funduszy, czy specyfikę prowadzenia biznesu w branży motoryzacyjnej. Liczne panele „Automotive” cieszyły się, zgodnie z przewidywaniami, sporym zainteresowaniem.

„Polski Przemysł 4.0” to równie popularne zagadnienie; w czasie „Nowy Przemysł Expo” można było się dowiedzieć, na jakim etapie jest rozwój technologiczny polskich przedsiębiorstw. Wdrażanie nowoczesnych technologii i patentów postępuje w tempie zgodnym z przewidywaniami, a do tego więcej firm chętniej inwestuje w Industry 4.0, chociaż oczywiście wciąż nie brakuje sceptyków. Do powiązanych tematów poruszanych w czasie 1 edycji kongresu warto dorzucić debaty dotyczące internetu rzeczy, automatyzacji i robotyzacji zakładów przemysłowych czy efektywnego zarządzania energią.

Najciekawsze wynalazki

Jak każde tego typu wydarzenie, tak i odbywający się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym event przyciągnął masę wynalazców i ich niesamowite pomysły. Do najciekawszych w tym roku z pewnością należały takie pozycje, jak:

– robot rozpoznający emocje człowieka – to, co prawda, dopiero prototyp, ale idea maszyny, która jest w stanie wyczuć nastrój człowieka i zaproponować rozwiązanie z pewnością należy do intrygujących;
– elektroniczny motorower – firma Super Scoo zaprezentowała model pojazdu, który po jednym, pełnym ładowaniu akumulatora pozwoli nam przejechać około 70 kilometrów, co jest imponujące, ponieważ liczba ta dotyczy również jego wagi, wynosi ona 70kg;
– System komunikacji bezprzewodowej do wyrobisk podziemnych Resys – można sprowadzić to urządzenie do nazwy „walkie-talkie”, ale górnicy czy ratownicy z pewnością docenią możliwości tego cacka w trakcie kryzysowych sytuacji.

To oczywiście tylko część atrakcji, jakie pojawiły się na kongresie. Organizatorzy z pewnością przygotują kolejną edycję, a wtedy wszyscy zainteresowani będą mogli być częścią największego technologicznego eventu, jaki do tej pory miał miejsce w Polsce.

Czytaj również

Oceń:*