Jakie jest zastosowanie baz danych?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Wraz z dynamicznym rozwojem wielu obszarów naszego życia, które uległy digitalizacji, dane i informacje gromadzone z każdym rokiem wzrastają w tempie wykładniczym. Taki stan rzeczy wymógł niejako stworzenie pewnego rodzaju magazynów wirtualnych, które umożliwiają wygodne gromadzenie danych różnego typu i analizowanie ich. Gdzie mają zastosowanie bazy danych?

Instytucje finansowe i ubezpieczeniowe

Jednym z najprostszych przykładów, które można przytoczyć à propos zastosowania baz danych, są wszystkie firmy finansowe, począwszy od tych bankowych, aż po firmy ubezpieczeniowe. Wszelkie dane klientowskie, historia aktywności, saldo konta, to dane, które nie znikają po ich wykonaniu. W jaki sposób stan naszego konta mógłby się aktualizować, gdybyśmy nie wiedzieli, jakie w przyszłości transakcje miały miejsce?

Możliwość sprawdzenia historii swoich przelewów w bankowości internetowej czy weryfikacja historii roszczeń ubezpieczeniowych na stronach internetowych to skutek zastosowania zaawansowanych baz danych, które umożliwiają gromadzenie wszystkich potrzebnych nam danych i informacji.

My dane te jesteśmy w stanie szybko przywołać za pomocą kilku prostych i intuicyjnych kliknięć. Jednak wewnątrz działa szereg algorytmów, które zawierają zaawansowane kwerendy, mające na celu wywołanie pożądanych informacji. Gdzie jeszcze w obszarze finansów możemy znaleźć zastosowanie baz danych?

Na przykład w Biurze Informacji Kredytowej. Istotą aktywności tej instytucji jest ogromna baza danych, która zbiera informacje o naszych zobowiązaniach kredytowych. Dane te są gromadzone i analizowane pod względem naszej wiarygodności kredytowej, co pozwala bankom na podjęcie jednoznacznej decyzji o przyznaniu nam zobowiązania kredytowego. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.infobrokering.com.pl/baza-firm-polskich

Strony internetowe

Praktycznie wszystkie strony i serwisy internetowe wykorzystują silnik baz danych, których zadaniem jest przechowywanie tak dużej ilości danych, które są w ramach danej strony przechowywane. Choć dopiero co założona strona z pozoru nie liczy sobie zbyt wielu danych, to wraz z jej rozwojem niezbędne jest zarządzanie danymi, szczególnie jeśli mowa o sklepie internetowym.

Dziesiątki, a nawet setki podstron, opisy, zdjęcia — to wszystko jest gromadzone w bazie danych a dzięki odpowiedniemu zapleczu, baza danych komunikuje się ze stroną w celu poprawnego wyświetlania informacji, jakie nas akurat interesują.

Inne instytucje publiczne

Praktycznie każda instytucja i służby publiczne wykorzystują ogromne i zaawansowane bazy danych. Począwszy od bazy pesel, przez bazy KRS-u gromadzące informacje o przedsiębiorstwach aż do baz, z których korzysta policja czy szpitale. W każdej bazie znajdują się informacje, które mogą okazać się niesamowicie ważne w przypadku wypadku samochodowego lub czyjejś wizyty w szpitalu. Dzisiaj mało kto może sobie wyobrazić życie bez baz danych.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

Oceń: