Inwestycja w apartament pod wynajem

- na co zwracać uwagę?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Z każdym kolejnym miesiącem inflacja przybiera na sile, a chronienie przed nią naszego kapitału jest coraz trudniejsze. Tymczasem okres wakacyjny sprzyja refleksji o zyskach, jakie można uzyskać, inwestując w apartament nad morzem czy w górach.

Widzimy, ile kosztuje wynajem i jeśli umiemy liczyć, to wiemy, że to się opłaca. Na pewno, ale pod kilkoma warunkami, których spełnienie jest konieczne, by mieć gwarancję sukcesu. Na co zwracać uwagę decydując się na apartamenty inwestycyjne?

Inwestycja w apartamenty – lokalizacja

To aż nudne, bo podobnie jak w każdym innym przypadku, nieważne czy mowa o własnym mieszkaniu, czy inwestycji w nieruchomość, tak i w przypadku zakupu apartamentu inwestycyjnego z myślą o najmie krótkoterminowym, lokalizacja jest kluczowa. Apartament nad morzem powinien być blisko plaży, a apartamenty inwestycyjne w górach powinny gwarantować widok na szczyty. W końcu nie po to ludzie jeżdżą na wakacje, by nie widzieć celu, który ich przyciąga, prawda? Równie ważne są tereny zielone, ścieżki spacerowe i rowerowe, innymi słowy- infrastruktura, która sprzyja wypoczynkowi.

Deweloper – Inwestor

Jasne, każdy musi kiedyś zacząć, ale zanim ulokujemy nasze pieniądze, zastanówmy się, czego oczekujemy od kluczowego inwestora, który wystąpił z inicjatywą budowy obiektów hotelowych. Jeśli dotychczas budował on wyłącznie mieszkania, szanse powodzenia mogą być nikłe, bo mogą nie sprostać oczekiwaniom potencjalnych najemców. Oczywiście, zawsze warto dać szansę mniej doświadczonemu inwestorowi, ale tylko pod warunkiem, że skorzysta on z pomocy ekspertów, którzy znają się na budowie ośrodków wypoczynkowych, znają specyfikę lokalnego rynku.

Apartamenty inwestycyjne a kadra zarządzająca obiektem

Tu już nie ma, zmiłuj, bo o ile generalny inwestor może mieć nieco mniej doświadczenia, tak wybór firmy – operatora obiektu, przekłada się na zyski. Zarobimy tylko wtedy, gdy lokale będą faktycznie wynajmowane, a że sami nie będziemy się zajmować najmem, konieczne jest zaufanie, że powierzamy nasz kapitał naprawdę sprawdzonym ludziom. Operator inwestycji powinien nie tylko zatrudniać fachowców od spraw drobnych, związanych z bieżącym administrowaniem i konserwacją, ale też fachowców, którzy obsłużą gości o każdej porze dnia i nocy. Nawet najpiękniejszy apartament na wynajem nie da nam zysków, jeśli pokoje będą stać puste, a opłaty za utrzymanie bieżące będą wysokie.

Standard

Tylko bardzo wysoki standard obiektu pozwala na zapewnienie dużej liczby gości. Polski klimat jest kapryśny, dlatego dostęp do basenu, strefy spa, centrum rozrywki, pokoi zabaw dla malucha, czy podziemnego parkingu, może być gwarancją sukcesu. Bez tych udogodnień wynajem apartamentu jest zwyczajnie trudny, bo klient ma coraz wyższe wymagania. Nie bez znaczenia pozostaje ciekawa architektura i detal we wnętrzu, które pozwolą na promocję obiektu w mediach społecznościowych. Równie ważne jest jednakowe przeznaczenie obiektu. Kupowanie apartamentu w budynku, w którym część mieszkań użytkowana jest faktycznie w celu mieszkalnym to bezsens, bo prowadzi to tylko do konfliktów pomiędzy użytkownikami.

Mieszkanie czy lokal użytkowy?

Firmy, które budują apartamenty na wynajem, mają zazwyczaj dwie propozycje. To mieszkania i lokale usługowe. Nie zapominajmy, że nie tylko cena będzie różna, różna też będzie stawka podatku VAT, zdecydowanie wyższa w przypadku lokali użytkowych. Oczywiście, podatek ten można z czasem odzyskać, jeśli lokalami będzie zarządzał operator. Nie dość na tym, dochodzi nam kwestia finansowania, bo o ile ewentualne wspomaganie się kredytem w przypadku mieszkania jest proste, o tyle w przypadku lokalu usługowego w grę wchodzi tylko gotówka.

Czytaj również

1 Comment
  1. Najlepiej nad Bałtykiem np. taka Jurata – żyć nie umierać 😉 Tylko najpierw znaleźć pieniążki na taką inwestycję.

    (5/5)

Oceń: