Gdzie kupować akcje w 2021 roku? Plus500 dostępny na Kup Akcje

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Kupowanie akcji w 2021 roku wcale nie musi być skomplikowanym wyzwaniem, któremu podołają wyłącznie znawcy tematu. Choć nadal wiąże się to z pewnymi obowiązkami i ograniczeniami, da się to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, przez Internet. Co więcej, przystępne procedury pozwolą na kupno akcji nawet osobom, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Zawsze jednak należy pamiętać, że inwestycje wiążą się z ryzykiem utraty kapitału, więc decydując się na nie, trzeba zachować ostrożność i postępować bardzo rozsądnie.

Gdzie kupować akcje w 2021 roku?

W 2021 roku kupno i sprzedaż akcji możliwe są w całości przez Internet. Istnieje wiele stron internetowych, które oferują kompleksowe usługi w tym zakresie, a jedną z nich jest Kup Akcje. Dzięki takim serwisom „do gry” wejść mogą zarówno osoby, które nigdy wcześniej z tym rynkiem nie miały nic wspólnego, jak i inwestorzy doświadczeni w kupowaniu innych aktywów finansowych, np. kryptowalut.

Istotne jest, by takie strony oferowały nie tylko możliwość inwestowania, ale również dostarczały użytkownikowi wszystkich niezbędnych informacji. Niezwykle pomocne może okazać się wyjaśnienie podstawowej terminologii, mechanizmów rządzących rynkiem czy różnych strategii. Zastanowić się trzeba np. nad wyborem dobrego brokera, którego zadaniem będzie pośredniczenie w procesie handlu akcjami. Ważne, by nie pobierał zbyt wysokich prowizji czy nie wprowadzał opłat dodatkowych. Warto również upewnić się, że jest regulowany przez Komisję nadzoru Finansowego, a wpłacane do niego pieniądze chroni Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Plus500 dostępne na Kup Akcje

Strona internetowa Kup Akcje swoim użytkownikom oferuje nie tylko dostęp do wiedzy o rynku akcji, ale również przekierowania do wysoko ocenianych brokerów. Przyszły inwestor zapoznać się może z ich zaletami oraz wadami, po czym wybrać pośrednika, który spełnia jego oczekiwania lub najbardziej pasuje do obranej strategii.

Na Kup Akcje możliwe jest również skorzystanie z oferty Plus500. Jest to jeden z popularnych dostarczycieli kontraktów na różnice kursowe (CFD) w zakresie licznych instrumentów finansowych. Mowa tu zarówno o akcjach, jak i towarach, kryptowalutach, a także opcjach oraz indeksach. Została założona w 2008 roku i realizuje usługi online dla klientów detalicznych. Kupno akcji za pośrednictwem Plus500 nie jest trudne dzięki przejrzystej stronie Kup Akcje. Wystarczy nacisnąć przycisk „Handluj teraz”, aby rozpocząć proces rejestracji do systemu. Przyszły inwestor musi podać tam kilka danych osobowych, a następnie przedstawić dokument tożsamości.

Zgodnie z przepisami KYC, handlować akcjami może wyłącznie osoba pełnoletnia, dlatego też okazanie dowodu osobistego lub paszportu jest niezbędne. Można zrobić to za pomocą skanu lub przy użyciu aparatu w telefonie. Po otrzymaniu pozytywnej opinii weryfikacyjnej, konto zostaje utworzone i można zasilić je tradycyjnymi pieniędzmi.

Realizowane jest to za pomocą bankowości internetowej. Po zaksięgowaniu wpłaty za przelane środki można kupić udziały danej spółki za wybraną kwotę. Pamiętać jednak należy, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem utraty kapitału.

Jak kupować i sprzedawać akcje?

Liczne strony internetowe tworzą klarowne instrukcje wyjaśniające, jak działają inwestycje w akcje spółek. Na początku zrozumieć przede wszystkim trzeba, że ceny udziałów nie zależą jedynie od kondycji firmy oraz jej wewnętrznej wartości. Często wpływają na nie również czynniki zewnętrzne. Wyróżnić wśród nich można np. raporty branżowe, ogłoszenia przetargów czy poniesione straty.

Nie bez znaczenia są też zdarzenia losowe, np. wybuchy wojen lub powodzie. Czasem o cenach decydują nawet pozornie nic nieznaczące sytuacje, jak np. wpisy i wypowiedzi znanych lub wpływowych ludzi ze świata biznesu. Gdy kupujemy akcje, stajemy się posiadaczami części (często niewielkiej) własności firmy. Jako inwestorzy, możemy dzięki temu mieć udział w jej zyskach. Dzieje się to za pośrednictwem dywidend. Są to wpłaty (zwykle wykonywane dwa razy do roku), których wysokość zależna jest od ceny, za którą zostały kupione akcje. Przypominać to może nieco odsetki, które otrzymuje się od banku po wpłaceniu pieniędzy na konto inwestycyjne.

Warto jednak zaznaczyć, że nie każda spółka jest chętna na takie rozwiązanie. Szczególnie młode przedsiębiorstwa nadmiar zysków wolą sobie zostawić i w przyszłości przeznaczyć na rozwój, zamiast od razu wypłacać jako dywidendy dla inwestorów. Część osób nie jest też zainteresowanych ewentualnymi zyskami otrzymywanymi w formie odległych od siebie wpływów. Tutaj pojawiają się tzw. zyski kapitałowe, czyli postępowanie według zasady „kup tanio, sprzedaj drożej”. Inwestor, który obiera taką strategię, ma nadzieję, że jego potencjalnym zyskiem będzie różnica, między wysoką kwotą ze sprzedaży udziałów oraz niską ceną ich wcześniejszego zakupu.

Ceny akcji są jednak często dynamiczne i obarczone ryzykiem utraty kapitału. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której udziały tracą na wartości, zamiast zyskiwać, przez co inwestor ma kłopoty. Dlatego tak istotne jest rozważne zarządzanie swoimi środkami. Eksperci zalecają szczególnie przeznaczanie na inwestycje takich kwot, których ewentualna utrata nie wpłynie negatywnie na poziom życia codziennego. Warto też swój majątek zdywersyfikować, czyli „rozdzielić”. W praktyce oznacza to kupowanie akcji kilku firm, zamiast wydania wszystkich pieniędzy na udziały jednej spółki. Wskazane jest, by wybrane podmioty reprezentowały różne obszary gospodarki. W przypadku kryzysu jednego sektora, szkody nie będą aż tak znaczne i przepadnie tylko pewna część środków.

Warto również rozważyć swoje cele inwestycyjne i strategię. Niektórzy decydują się na „szybkie inwestycje” i dynamiczną sprzedaż oraz kupno kolejnych udziałów. Są również osoby, które wolą długofalowe działania, z których ewentualny zysk odczuwalny może być dopiero po wielu tygodniach, a nawet miesiącach. Wszystko zależy od wybranych celów, a także prognoz i analiz.

Czytaj również

Oceń: