Czy można wystawić fakturę VAT nie prowadząc firmy?

Działasz jako freelancer?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Useme to portal internetowy, który łączy freelancerów ze zleceniodawcami. Jest też obecnie jedynym tego typu portalem, który umożliwia wystawienie faktury vat za zrealizowanie usługi osobom prywatnym.

Jest to bardzo ciekawa opcja, gdyż z usług freelancerów korzystają przeważnie firmy, które wymagają faktury. Dzięki temu osoby prywatne nieprowadzące działalności mogą taką fakturę wystawić. Jak zatem przebiega proces wystawiania faktury przez Useme? Czym tak właściwie jest ta usługa od strony prawnej? Wszystkie szczegóły i proces wystawienia faktury poniżej.

Useme

Useme to jeden z największych portali dla freelancerów na polskim rynku, gdzie mogą oni wyszukiwać zlecenia z różnego rodzaju branż. Sam portal jest darmowy w użytkowaniu, a my możemy stworzyć profil wykonawcy lub zleceniodawcy. Oprócz samych ogłoszeń portal ten umożliwia stworzenie rozbudowanego profilu freelancera i stworzenie np. portfolio czy rekomendacji. Portal oprócz klasycznego swojego przeznaczenia – łączenia freelancerów z firmami zlecający prace umożliwia również wystawienie faktury vat przez osoby prawne — nieprowadzące firmy — co jest jednym z jego głównych znaków rozpoznawczych.

Czym jest wystawienie Faktury VAT?

Możliwość wystawienia faktury vat bez firmy w polskim prawie jest niemożliwe. Portal Useme oferuje jednak bardzo ciekawą usługę, która pozwala osobom nieprowadzącym firmę wystawić taką fakturę. Jak zatem jest to możliwe? Portal występuje w roli pośrednika między freelancerem — osobą prywatną a firmą, która życzy sobie np. faktury vat. Freelancer po wykonaniu dzieła podpisuje umowę o dzieło z portalem na kupno/sprzedaż dzieła a sam portal odsprzedaje je firmie — wystawiając już fakturę. Jest to nic innego jak “poproszenie” portalu, aby wystawiła fakturę w naszym imieniu. Faktura rzeczywiście która dociera do zleceniodawcy, jest od spółki Useme i takie dane na niej widnieją. W rzeczywistości wystawienie faktury jest legalne i przejrzyste.

Jak wystawić Fakturę Vat przez Useme?

Pierwszym krokiem jest posiadanie konta na tym portalu. Jeśli już je mamy powinniśmy w kolejnym kroku przejść do menu i wybrać opcję “Wystaw fakturę vat bez firmy”. Cały proces przebiega w trzech krokach, które polegają na wypełnieniu trzech formularzy. Wystawienie faktury zajmuje ok. kilku minut, a jeśli jesteśmy już wprawieni w bojach znacznie mniej. W pierwszym formularzu wystarczy podać adres e-mail zleceniodawcy, język, oraz typ rozliczenia. Do wyboru mamy dwie opcje rozliczenia — z wykonanym dziełem i bez niego. Znacznie szybszą opcją, jest opcja kiedy to mamy już wykonane dzieło i chcemy jedynie się rozliczyć. Jeśli adres e-mail firmy której wystawiamy fakturę został już użyty wcześniej, domyślnie pojawią się wszystkie dane zleceniodawcy takie jak adres, nazwa firmy czy NIP. Gdy rozliczamy się z osobą, która nigdy wcześniej nie otrzymywała faktury z useme, dane te będziemy musieli wpisać samodzielnie. Jeśli rozliczamy się z osobą fizyczną, wystarczy podać jej dane osobowe.

jak wystawić fakturę przez Useme?

Drugim krokiem jest opisanie umowy i dzieła. W tej części formularza musimy określić kategorię pracy, tytuł i uzupełnić opis. Od wyboru kategorii pracy np. copywriting czy usługi IT zależeć będzie wysokość podatku. W razie nietrafionej kategorii administratorzy poprawią ją przed wysłaniem faktury. W następnych polach wybieramy czy chcemy przenieść prawa autorskie dzieła na zleceniodawcę — co również w niektórych sytuacjach wpływa na wysokość podatku. Podajemy też kwotę zlecenia oraz ilość dni na opłacenie faktury. Może być to np. 7 dni lub 30. Przy podawaniu kwoty wyświetli się nam kalkulator, w którym zobaczymy, jaka jest ostateczna kwota brutto do opłacenia przez zleceniodawcę, jak jest kwota netto, a jaka kwotę dostaniemy przelewem na konto. To bardzo pomocne, gdyż możemy ustawić odpowiednie sumy.

wystawienie faktury bez firmy

Trzeci — ostatni krok polega na wgraniu dzieła np. obrazu lub tekstu i potwierdzenie jego wykonania. Ostatnią czynnością, którą wykonujemy to sprawdzenie całej faktury i jej wysłanie. Wszystkie kolejne czynności zależą już od czasu kiedy wysłaliśmy fakturę. Jeśli zrobiliśmy to w dni robocze, weryfikacja powinna zająć jedynie kilka godzin. Administratorzy sprawdzają jej poprawność, poprawiają ew. błędy i wysyłają do zleceniodawcy. O tym, że faktura została wysłana, informowani jesteśmy e-mailem. Jeśli wybraliśmy przekazanie praw autorskich do dzieła, wystarczy pobrać formularz, podpisać go i wgrać skan. Zleceniodawca otrzymuje proformę z numerem konta lub możliwość wpłaty online. Jeśli zleceniodawca zapłaci fakturę, również zostaniemy o tym powiadomieni w drugim e-mailu. Następnie wystarczy poczekać ok. 1-2 dni roboczych na wypłatę środków na nasze konto. Po opłaceniu proformy zleceniodawca otrzymuje oryginalną fakturę a my pieniądze na konto bankowe.

Korzyści wystawienia faktury przez freelancera

Wystawienie faktury vat bez firmy posiada bardzo wiele korzyści i plusów. Pierwszym z nich jest możliwość współpracy freelancerów, którzy są osobami prywatnymi nieposiadającymi firmy ze zleceniodawcami, którzy wymagają takiej faktury. Obecnie na rynku bardzo dużo firm zamawia usługi u freelancerów czy internetowo. Duża część z nich wymaga jednak aby rozliczenie odbyło się na podstawie faktury vat. Portal Useme umożliwia zatem w ogóle współpracę osób prywatnych z firmami, które nie mogą same wystawiać takiej faktury vat. Jest to spore ułatwienie dla wielu freelancerów, gdyż bez tej opcji nie mogliby wykonywać pracy dla wielu firm. Samo wystawienie faktury jest bardzo proste i przejrzyste. Poradzi sobie z tym zadaniem każda osoba, która w podstawowym stopniu zna się na obsłudze komputera.

Portal służy również bogatym działem FAQ oraz chatem gdzie możemy porozmawiać z pracownikami firmy. Cały proces wystawiania faktur jest też legalny, a my odprowadzamy podatki np. zaliczki na PIT do urzędu skarbowego. Dzięki temu fakturę taką “wystawiamy” nie naginając prawa czy “nielegalnie”.

Plusem w tym wypadku są również prowizje i opłaty. Portal nie daje możliwości wystawiania faktur całkowicie za darmo, ale prowizje pobierane przez niego są akceptowane. Są one takie same lub niższe niż na konkurencyjnych portalach gdzie rozliczamy się w systemie za wykonane zlecenia. Nie musimy zatem płacić dużo większych stawek niż kilkanaście procent wartości umowy. Jest to uczciwe podejście, zwłaszcza że Useme, jest jedyną marką na rynku oferującą tego typu usługę w tak prostej i przystępnej formie. Sama firma jest również bardzo popularna, działa legalnie oraz przykłada dużą wagę do przestrzegania prawa. Wypłaty oraz proces przebiegają sprawnie, a my możemy rozliczać nawet faktury opiewające na sumy poniżej stu złotych.

Czytaj również

Oceń: