Mieszkanie lub dom z licytacji komorniczej

- czy warto?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W ostatnich latach jesteśmy świadkami szybujących ku górze cen mieszkań oraz domów. Obecnie nie wielu z nas stać na zakup nieruchomości za gotówkę, a kredyt hipoteczny obciążony jest dużym ryzykiem. Okazuje się, że istnieje szansa, aby okazjonalnie zakupić dom lub mieszkanie z licytacji komorniczej za atrakcyjną cenę. Możliwe jest bowiem, że taka nieruchomość zostanie sprzedana za mniejsze pieniądze niż jest warta na rynku.

Stanowi więc to świetną okazją na ulokowanie swoich oszczędności lub spełnienie marzeń o własnych 4 kątach. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się więcej o licytacjach komorniczych, aby nie wpakować się w poważne kłopoty.

Jak odbywa się sprzedaż domu lub mieszkania w ramach licytacji komorniczej?

Dom lub mieszkanie, które zostało wystawione na licytację komorniczą jest zazwyczaj obciążone długiem, który zaciągnął jego właściciel. Nie jest on w stanie dłużej spłacać na przykład kredytu hipotecznego i bank, aby odzyskać swoje pieniądze, wystawia daną nieruchomość na licytację. Na samym początku komornik, który zarządza licytacją ustala cenę wyjściową. Jest to zazwyczaj 1/3 lub 2/3 ceny rynkowej, co w przypadku obecnych cen nieruchomości oznacza, że można zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Następnie ogłaszany jest termin licytacji oraz jej miejsce.

Może wziąć w niej udział każda osoba prywatna, która wpłaci wadium. Przyjmuje się, że jest to kwota w wysokości 10% liczonej od ceny wywoławczej, którą należy wpłacić na rachunek sądowy. Ogólna zasada jest taka, że licytację wygrywa osoba, która wyłoży największą sumę pieniędzy. Można oczywiście nieskończoną liczbę razy przebijać oferty konkurencji, ale zawsze musi być to minimum 1% ceny wyjściowej.

Gdzie można znaleźć informacje o licytacjach komorniczych?

Przed początkiem licytacji, komornik jest zobowiązany do publikacji obwieszczenia o planowanym jej terminie. Przyjmuje się, że ogłoszenie musi ukazać się najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem licytacji. Mamy więc odpowiednio dużo czasu, aby zapoznać się z oferowaną nieruchomością i wpłacić wadium. Ogłoszenie najszybciej znajdziemy na Internecie, są one publikowane na specjalnych stronach komorniczych dla danego regionu. Komornik jest też zobowiązany do publikacji ogłoszenia w popularnej prasie lokalnej oraz na tablicy ogłoszeń w pobliskim sądzie. Ważne też jest, że przed rozpoczęciem licytacji istnieje możliwość oględzin danej nieruchomości, dzięki czemu można się z nią zapoznać zanim wydamy jakiekolwiek pieniądze.

Ewentualne konsekwencje licytacji komorniczych

Należy mieć świadomość, że zakup nieruchomości z licytacji komorniczej może być zarówno świetnym interesem jak i niebezpieczną pułapką. Jest ona bowiem obarczona dużym ryzykiem utraty wadium w przypadku, kiedy chcemy posiłkować się kredytem hipotecznym. Po wygraniu licytacji, mamy bowiem dokładnie 14 dni do wpłacenia pozostałej kwoty. Możemy warunkowo wydłużyć ten termin do 1 miesiąca, jeżeli komornik wyrazi na to zgodę. Jednak nawet taki okres czasu jest bardzo ryzykowany, szczególnie w dzisiejszych czasach, jeżeli chodzi o szybkość uzyskania kredyty hipotecznego.

Nieruchomość z “niechcianym” lokatorem

Innym ryzykiem zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej jest fakt, że możemy zakupić dom lub mieszkanie z zameldowanym lokatorem. W takiej sytuacji, jeżeli nie będą one chciały dobrowolnie się wyprowadzić, czeka nas ciężka i długa droga, aby pozbyć się niechcianych lokatorów. W takim przypadku przeprowadza się postępowanie eksmisyjne, które zgłasza się w pobliskim sądzie. Na jego podstawie, wybrany komornik sprawdza, czy daną osobę można eksmitować.

W przypadku bowiem: kobiet w ciąży, nieletnich lub osób niepełnosprawnych, należy przed eksmisją zapewnić lokal komunalny – zastępczy. Niestety poszukiwanie takiego lokum zajmuje się dana gmina, której może to zająć nawet kilka lat. Przez ten czas nie mamy prawa do wyrzucenia takich osób z naszej nieruchomości. W przypadku licytacji komorniczych, niestety najczęściej zdarzają się przypadki lokatorów chronionych, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie sprawdzili status prawny danej nieruchomości, zanim przystąpimy do licytacji. Pamiętajmy też, że domy i mieszkania biorące udział w licytacji, często są w złym stanie technicznym i wymagają kosztownego remontu.

Czytaj również

Oceń: