5 zasad inwestowania dla początkujących

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W tej chwili inflację można uznać już za zjawisko w Polsce stałe. Istnieje tylko jeden sposób na zabezpieczenie oszczędności przed częściową stratą wartości, przy okazji dający także szansę na zarobek: ich zainwestowanie. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę początkujący inwestor.

Inwestuj tylko w inwestycje, których zasady rozumiesz

Pośród dostępnych opcji inwestycyjnych można znaleźć zarówno takie, których działanie jest wręcz banalnie proste, jak i rozwiązania bardziej skomplikowane – do zrozumienia których potrzeba specjalistycznej wiedzy o rynku finansowym. Aby zminimalizować ryzyko, a także koszty emocjonalne, związane z inwestowaniem, należy wybierać tylko takie jego formy, które są dla inwestora w pełni zrozumiałe.

Przykład najprostszej inwestycji to lokaty. Właściciel konta przelewa na nie określoną sumę na wskazany czas, a w zamian otrzymuje od tej kwoty odsetki. Jednocześnie chociaż inwestycja taka jest zrozumiała, pozostaje mało opłacalna – oprocentowanie lokat zwykle jest niższe niż wskaźniki inflacyjne, co oznacza, że zysk na nich w praktyce nie istnieje.

Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak inwestowanie bez ryzyka

Jeśli jakaś firma kusi w 100% bezpieczną inwestycją – kłamie. Każda forma inwestowania obarczona jest pewnym ryzykiem. Nawet w przypadku banków, gwarantowane są wyłącznie środki do stu tysięcy euro – a więc przynajmniej w teorii wyższe depozyty można stracić.

Warto jednak pamiętać, że jest wiele opcji inwestycyjnych, obarczonych różnym stopniem ryzyka. Wybierając rozwiązania oferowane przez firmy długo działające na rynku, ze współpracą z których zadowoleni są inwestorzy, posiadające jasny model biznesowy, zmniejszasz poziom ryzyka.

Określ swoje możliwości i preferencje

Zanim zaczniesz inwestować, zastanów się nad tym, jakie są twoje cele, jak wysokie ryzyko możesz zaakceptować, ile czasu i zaangażowania jesteś w stanie poświęcić. Gra na giełdzie na przykład to opcja tylko dla osób, które posiadają wiedzę o rynkach finansowych, są skłonne śledzić notowania oraz pogodzić się z ewentualnymi stratami. Zakup nieruchomości na wynajem z kolei wymaga dużego wkładu własnego, a następnie przeznaczenia czasu na jej przygotowanie do wynajmu i znalezienie lokatorów. Dla początkujących inwestorów dobrym wyborem są inwestycje pasywne. Takie oferuje na przykład Fundusz Hipoteczny Yanok inwestor wpłaca minimum dziesięć tysięcy złotych, a później (kwartalnie lub rocznie, zależnie od wybranej opcji) otrzymuje od tej kwoty odsetki. Po zakończeniu inwestycji, środki trafiają z powrotem na konto inwestora.

Analizuj możliwe opcje i szukaj informacji

Dobrą praktyką jest porównywanie różnych rozwiązań, a następnie – zebranie informacji o konkretnych opcjach. Jeśli na przykład decydujesz się na inwestycję w condohotele, dowiedz się więcej o firmach, wystawiających oferty i poszukaj opinii osób, które z nimi współpracują. Decydując się na udzielenie oprocentowanej pożyczki przedsiębiorstwu – sprawdź, jak długo to działa na rynku, jakie ma wyniki finansowe i jakimi referencjami może się poczyścić.

Dywersyfikuj inwestycje

Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić – warto inwestować w więcej niż jednym miejscu. Pozwala to zminimalizować ryzyko, ale także poznać różne opcje i wybrać na przyszłość te, które są dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

Oceń: