3 oznaki, że możesz założyć firmę

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Firma – dla wielu osób oznaka całkowitej niezależności finansowej. Marzenie, które stawiają sobie jako jeden z wielu celów do realizacji. Jak jest w rzeczywistości? Z tym niestety bywa różnie. Statystyki bywają nieubłagane. Według nich, osiem na dziesięć firm w pierwszym roku trwania upada z wielkim hukiem. Po czym poznać, że pomysł na firmę okaże się przepustką do sukcesu?

Zakładamy Firmę – Trzy podstawowe zasady

1. Zbadałeś rynek

W świecie przedsiębiorców istnieje pewien mit mówiący o tym, że im bardziej innowacyjny pomysł na biznes, tym lepiej. Tutaj niestety wielu, nawet najbardziej zapalonych przedsiębiorców, bardzo szybko musiało pogodzić się z porażką. Wielkie firmy z bardzo dużym kapitałem, nie wypuszczają na rynek usługi lub produktów, zanim nie rozeznają, czy Klienci będą zainteresowani ich ofertą. Dlaczego w takim razie taki krok miałby się udać młodym i niedoświadczonym przedsiębiorcom? Oczywiście, niektórzy z nich mają sporo szczęścia. Ale jeżeli stawiasz wszystko na jedną kartę, czy jesteś gotowy, by podjąć takie ryzyko? Sprawdź, czy Twój produkt lub usługa, na pewno znajdzie zainteresowanie. Dotrzyj do swoich potencjalnych Klientów. Przy okazji dokładnie określając, jakie osoby będą zaliczać do grupy docelowej. W ten sposób masz naprawdę duże szanse na powodzenie w swoim biznesie.

2. Odłożyłeś oszczędności

Rzucanie ciepłej posadki etatowej z dnia na dzień, raczej jest domeną osób ceniących sobie podwyższony poziom adrenaliny. Jeżeli jednak zamiast wielu bezsennych nocy, wolisz uczucie spokoju o to, że Twoja firma na pewno odniesie sukces. A już na pewno, że dasz sobie odpowiednią ilość czasu na powolne rozkręcanie biznesu, warto odłożyć na koncie odpowiednią ilość oszczędności.
Niektórzy specjaliści alarmują, że im bardziej niepewny jest Twój biznes, tym więcej powinieneś mieć odłożonych pieniędzy na czarną godzinę. Średnio na 6-12 miesięcy spokojnego życia bez żadnych przychodów.

3. Dobry plan to podstawa

Nie myśl sobie, że działalność gospodarcza to furtka do leżenia plackiem na tropikalnej plaży i czekanie, aż pieniądze spadną same z nieba. Tak nie jest. Również nie jest tak, że możesz wstać sobie i stwierdzić, że nie chce Ci się pracować. Bo w końcu sam sobie jesteś szefem. To znaczy możesz tak robić, nikt Ci tego nie zabroni. Jednak odpowiedz sobie, czy przy takim podejściu, Twój biznes ma szanse na powodzenie? Firma musi być prowadzona z głową. Musisz mieć na nią konkretny plan, a poszczególne kroki wprowadzać z odpowiednią konsekwencją. Jeżeli liczysz na to, że swoją firmę rozwiniesz w ciągu 24 godzin, a później czeka Cię nic nierobienie, to raczej jesteś w błędzie. Chyba, że w tym czasie uda Ci się naprawdę stworzyć coś genialnego na skalę światową. Warto zejść na ziemię i spojrzeć na swój biznes w bardziej realnych barwach.

Czytaj również

Oceń: