Faktoring

- firmy wypłacające gotówkę za fakturę

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

14 udostępnij na FB

Większość osób które prowadzą działalność gospodarczą, zapewne spotkała się już wcześniej z pojęciem faktoringu. Co to właściwie jest ten cały faktoring i jakie są jego główne zalety? W prostych słowach mówiąc, jest to gotówka, którą otrzymujemy w zamian za przekazanie faktury wystawionej naszemu kontrahentowi. A która nie została przez niego jeszcze opłacona.

Faktoring jest rozwiązaniem, które może okazać szczególnie pomocne dla tych firm, w przypadku których kontrahent nie zawsze terminowo reguluje swoje zobowiązania finansowe. Jeśli więc dotyka nas ten problem dosyć często, warto zastanowić się na tym, czy usługa faktoringu nie rozwiąże naszych dotychczasowych problemów z płynnością finansową. W dzisiejszym artykule na Banki24, postaram się Wam w prostych słowach przedstawić i opisać, jak działa faktoring i kiedy warto go zastosować.

Na czym polega i jak działa faktoring?

Prowadząc własną firmę wystawiamy faktury. Bardzo często takie faktury posiadają wydłużony termin płatności. Który może wynosić dla przykładu 14, 30 czy w niektórych przypadkach nawet 60 dni. Jeżeli nie chcemy czekać tak długo na przelew pożyczki od naszego kontrahenta, możemy podpisać umowę z firmą faktoringową. Która wypłaci nam gotówkę z tej faktury znacznie szybciej. Bardzo podobnie będzie również w sytuacji, jeśli wystawiliśmy naszemu klientowi fakturę, a on ociąga się z jej spłatą.

Mija tydzień, drugi, mija miesiąc a my nadal nie mamy pieniędzy na koncie. W między czasie musimy jednak z czegoś zapłacić składki do ZUS. Nie wspominając już o podatku VAT czy PIT. W takiej sytuacji również możemy zdjąć z siebie ciężar oczekiwania na przelew i nie opłaconą terminowo fakturę przekazać firmie faktoringowej. Od tego momentu to już nie my będziemy musieli się martwić o to, czy nasz kontrahent ureguluję fakturę czy też nie. Od tej chwili to firma faktoringowa jest jej właścicielem i ona będzie mobilizować naszego płatnika do spłaty.

Koszty faktoringu – ile to kosztuje?

Oczywiście nie ma nic za darmo. W zamian za taką współpracę, firma faktoringowa będzie od nas pobierać stosowną prowizję. Jej wysokość jest oczywiście różna. W zależności od tego, z jaką firmą nawiążemy współpracę w tym zakresie. Prowizja faktoringowa to określony procent od wartości brutto wystawionej faktury. Nie ma więc jednej konkretnej ceny, jaką poniesiemy za korzystanie z usługi faktoringu. Takie opłaty są ustalane indywidualnie. Zależne również od liczby wystawianych faktur czy liczby zgłoszonych kontrahentów.

W których firmach sprawdzi się faktoring?

Faktoring może się sprawdzić zarówno w przypadku małych jak i średnich firm. Jak również osób prowadzących jedno osobową działalność gospodarczą. Szczególnie dotyczy to tych firm, które stosują odroczone i długie terminy płatności. Faktoring polecany jest również tym firmom, które bardzo często zmagają się z problemami nie terminowego regulowania należności. Faktoring może być więc dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed nie wypłacalnymi kontrahentami.

Jeżeli zdecydujemy się nawiązać współpracę z firmą faktoringową, to pierwszą rzeczą jaką powinniśmy wykonać, jest powiadomienie o tym naszych kontrahentów. Od tego momentu wszystkie wystawione faktury, możemy przesyłać już do firmy faktoringowej. Pierwsza wypłata z faktury, która w tym przypadku nazywana jest zaliczką, może wynosić od 80% do 100% (w przypadku faktoringu internetowego) wartości brutto dostarczonych faktur. Pozostała część może zostać wypłacona wtedy, kiedy kontrahent ureguluję należność za fakturę. Jeśli nie dokona on terminowej wpłaty, wtedy firma faktoringowa mobilizuje kontrahenta do jej spłaty.

Czytaj również

14 Comments
  1. Faktoring może być naprawdę pożyteczną usługą, warto tylko sprawdzić czy odpowiednią akurat dla danej firmy. Wszystko zależy od specyfiki, ale zdecydowanie dobrze jest się tematem zainteresować

  2. W przypadku jak korzystamy z faktoringu tajnego to chyba bez sensu zawiadamiać o tym kontrahenta, wydaje mi się, że warto o tym wspomnieć w artykule

  3. Czy ktoś kto korzysta z tego faktoringu, mógłby się wypowiedzieć, czy to faktycznie się sprawdza. Mam takich klientów, którzy nie zawsze płacą na czas, pytanie tylko czy jak firmie faktoringowej taki klient również nie zapłaci, to ja nie dostanę również pieniążków?

  4. Czy ktoś z Was korzystał usług faktoringu i finansowania faktur który oferuje firma Faktoria? Czy to prawda że faktoring sprawdza się głównie przy fakturach z wysokimi kwotami a więc na 10 czy 20 tyś złotych?

    (4/5)
    • Jeśli masz nadzieję że dzięki faktoringowi łatwiej odzyskasz pieniądze, to niestety nie łudziłbym się za bardzo, że za pomocą faktoringu uda Ci się płynniej działać. Tu lepszą robotę robią po prosty firmy windykacyjne.

  5. Ja korzystałem tylko z faktoringu zakupowego w Brutto i wg. mnie całkiem fajna opcja, trochę przypominająca kredyt obrotowy w banku. Idealna opcja jeśli akurat nie mamy bieżących środków na wykonanie firmowych zakupów.

    (5/5)

Oceń: