PGNiG podpisuje umowę z nowym dostawcą

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Ciekły gaz ziemny (LNG) przez 20 lat, począwszy od roku 2023, będzie dostarczany ze Stanów Zjednoczonych do terminala w Świnoujściu. PGNiG podpisało umowę, zgodnie z którą z Teksasu przepłynie około 2 milinów ton surowca rocznie. Najpierw jednak rozbudowy wymaga instalacja Port Arthur LNG.

Rozbudowa terminala w Świnoujściu

Informacje o podpisanej umowie to bardzo dobre wieści. Zwłaszcza w perspektywie możliwych komplikacji związanych z Nord Stream 2. Oprócz nowego dostawcy, PGNiG zapowiada również modyfikację terminala w Świnoujście, aby transport na linii Stany Zjednoczone – Morze Bałtyckie przebiegać mógł bez niespodzianek. Oprócz tego kluczowym elementem transakcji jest ukończenie prac po amerykańskiej stronie. Zakończenie budowy w Port Arthur przewidziane jest na 2023 rok, wtedy też mają zacząć się regularne dostawy.

Zmiana głównego dostawcy

Zgodnie z umową, w perspektywie roku będzie to blisko 3 miliardów metrów sześciennych surowca poddanego już regazyfikacji. Oznacza to znaczące zmniejszenie zależności od Rosji, z którą kontrakt kończy się w 2022 roku. A rząd zapowiedział, że nie ma planów na jego przedłużenie. Przypominamy, że obecnie ponad połowa Polskich zasobów LNG pochodzi właśnie z Rosji.

Czytaj również

Oceń: