Kurs franka powyżej 4 złotych. To najwięcej od dwóch lat

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB
Kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski przekroczył 4 złote. To najwyższa wartość od 2017 roku. Frankowicze są zaniepokojeni, ponieważ oznacza to wzrost raty kredytów. Co spowodowało wzrost kursu w relacji ze złotym o prawie 5 procent?

Kurs franka – dalsze prognozy

Co spowodowało, że inwestorzy postanowili ulokować swoje fundusze we franku? Głównymi czynnikami są nasilająca się wojna celna między Chinami i USA oraz groźba wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co więcej, gospodarka w strefie Euro powoli zwalnia. To wszystko skutkowało spadkiem notowań pary euro – frank, a następnie na umocnienie franka w stosunku do złotego.

Jest nadzieja na poprawę sytuacji. Ekonomiści są zgodni – cena franka jest bardzo zawyżona. Zdaje sobie z tego sprawę również Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). Według jego wyliczeń frank miał zbyt wysoką cenę już na początku lipca.

Umocnienie waluty niepokoi Szwajcarów; ma bardzo negatywny wpływ na eksport, który jest kluczowy dla ich gospodarki. Prognozy mówią, że SNB może interweniować w rynek.

Eksperci twierdzą, że już nie długo kurs wróci do normy. Obecna sytuacja jest jedynie anomalią. Przy dobrych danych gospodarczych Polski, wkrótce zaobserwujemy spadek franka do „prawidłowej” wartości.

Czytaj również

Oceń:*