Kredyt online – czy w 100% przez internet?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Bankowość internetowa zyskuje na popularności. Dlatego coraz więcej banków proponuje produkty finansowe dostępne już nie tylko w placówkach stacjonarnych. Obecnie o kredyt gotówkowy można ubiegać się również za pośrednictwem internetu. Czy jednak takie formy finansowania udzielane są faktycznie bez wychodzenia z domu? Sprawdzamy.

O tym, że rośnie zainteresowanie Polaków kredytami online świadczy liczba odwiedzin takich serwisów internetowych jak porównywarka finanse.rankomat.pl. Nie ma się czemu dziwić– produkty finansowe dostępne bez konieczności wychodzenia z domu są bardzo wygodne. Pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Ponadto często bywają tańsze w porównaniu z ofertą kredytów dostępnych bezpośrednio w placówce stacjonarnej.

Kredyty online – tylko częściowo?

Jak wynika z informacji zamieszczonych w internetowej porównywarce kredytów gotówkowych finanse.rankomat.pl, część ofert dostępna jest online tylko połowicznie. Przez internet można jedynie złożyć wniosek. Zaś wszelkie pozostałe formalności dopełniane są już w najbliższej placówce banku albo za pośrednictwem kuriera. Chociaż teoretycznie to nadal wygodne rozwiązanie, większość osób oczekuje możliwości dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności przez internet. Począwszy od złożenia wniosku, poprzez dostarczenie wymaganych dokumentów, a skończywszy na wypłacie środków.

Na szczęście coraz więcej banków ma na uwadze oczekiwania współczesnych kredytobiorców. Chcąc zapewnić sobie dużą przewagę konkurencyjną, upraszczają formalności do niezbędnego minimum, które można dopełnić przez internet. Taką możliwość daje m.in. mBank, Millennium Bank, Getin Bank.

Od czego zależy dostępność kredytów w 100% udzielanych online?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, z czego wynika dostępność kredytów udzielanych przez internet – bez konieczności wizyty w oddziale. Wszystko zależy od polityki wewnętrznej konkretnego banku i aktualnych ustaleń.
Można jednak wskazać kilka czynników determinujących dostępność kredytów przez internet. Są to m.in.:

  • wnioskowana kwota – zwykle kredyty opiewające na niskie kwoty, np. do 5000 zł są dostępne online
  • historia kredytowa – dobra historia zapisana w BIK oraz brak danych kredytobiorcy w innych bazach daje dostęp do kredytów internetowych zaciąganych przez internet
  • posiadanie rachunku w danym banku – pozwala to wyeliminować konieczność dostarczania dokumentów poświadczających wysokość dochodów, ponieważ bank ma wgląd do historii konta.

Pamiętaj: niezależnie od tego czy ubiegasz się o kredyt oferowany w całości przez internet czy kredyt z koniecznością dopełnienia formalności bezpośrednio w placówce, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Porównaj możliwości, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem finansowym.

Czytaj również

Oceń: