Kalkulator kredytowy w walce o uzyskanie najlepszej oferty

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
Kalkulator kredytu bankowego

Kalkulator kredytowy to niezbędne narzędzie dla każdego, kto myśli o zaciągnięciu pożyczki kredytowej. Dzięki niemu można uchronić się od wybrania wysoko oprocentowanego kredytu. Rozwiązanie to pomaga również dokładnie obliczyć koszty zaciągnięcia pożyczki, co jest o tyle istotne, że w reklamach banki z reguły skupiają się na tym, aby jak najlepiej opisać swoją ofertę i zdobyć klienta, niekoniecznie oferując mu przystępne warunki.

1. Jak obliczyć wysokość raty kredytu?
2. Kalkulator kredytowy a rodzaj rat

Możliwość uniknięcia podpisania umowy o kredyt na niekorzystnych warunkach jaką daje kalkulator kredytowy najczęściej okazuje się ogromnym szczęściem, szczególnie że w przypadku pożyczek zaciąganych na wiele lat koszty potrafią być naprawdę duże. Narzędzie to po wpisaniu kilku informacji od razu wyświetla użytkownikowi w postaci zrozumiałego wykresu nie tylko całkowity koszt kredytu wraz z wysokością odsetek, ale też ilość oraz wysokość rat. Dzięki temu można na przykład sprawdzić czy na pewno zaciąganie kredytu na kilkanaście lat będzie najlepszym rozwiązaniem, czy może jednak lepiej jest skupić się na innych ofertach.

Jak obliczyć wysokość raty kredytu?

Wykorzystanie kalkulatora do dokładnego wyliczenia wysokości raty jest dziecinnie proste. Na początek należy otworzyć kalkulator kredytowy i w odpowiednim oknie wprowadzić kwotę kredytu. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to kredyt konsumencki, czy też pożyczka na zakup nieruchomości. W obu przypadkach wyliczenia będą tak samo prawidłowe, o ile tylko poda się prawidłową wysokość oprocentowania i określi czas, w jakim będzie się spłacało kredyt. Kalkulator pozwoli także obliczyć wysokość prowizji. O ile bowiem banki lub firmy finansowe informując o jej wysokości podają gotową kwotę wyrażoną w złotówkach, to nikt nie ma problemu z uwzględnieniem jej wysokości podczas obliczania całkowitego kosztu kredytu. Najczęściej jednak prowizja określana jest w procentach od kwoty, którą chce się pożyczyć. Zdecydowanie łatwiej jest więc ją wyliczyć, jeżeli tylko użyje się takich narzędzi jak wspomniany kalkulator. Dodatkowo można dokonać symulacji w zależności od tego czy prowizja zostanie zapłacona osobno, potrącona z kwoty wypłacanej przez bank czy nawet doliczona do niej. Tak szczegółowe informacje umożliwiają szybkie zweryfikowanie wysokości RRSO każdej pożyczki, bez potrzeby korzystania z pomocy doradców bardziej obeznanych z finansami.

Warto również pamiętać, że jeżeli RRSO kredytu będzie niskie, to automatycznie staje się on atrakcyjniejszy. Jeżeli natomiast wynik uzyskany w kalkulatorze kredytowym wskaże, że któraś pożyczka ma bardzo wysokie RRSO, to najlepiej jest od razu zrezygnować z wnioskowania o nią, a zamiast tego poszukać lepszej oferty.

Kalkulator kredytowy a rodzaj rat

Jedną z ciekawszych funkcji kalkulatora jest możliwość wybrania pomiędzy ratami równymi oraz malejącymi, jednak w praktyce w większości przypadków bardziej opłacalne są raty równe. Nie każdy klient banku otrzyma również możliwość zaciągnięcia większej pożyczki, jeżeli będzie chciał wybrać raty malejące. Widać to szczególnie na przykładzie kredytów udzielanych na zakup mieszkania, gdzie większość młodych ludzi zmuszona jest wybrać raty równe, gdyż mają za niską zdolność kredytową, aby bank udzielił im pożyczki o innych parametrach. Zanim więc podpisze się umowę o kredyt hipoteczny lub zaciągnie inną pożyczkę na wysoką kwotę, warto nie tylko wykorzystać wspomniany kalkulator kredytowy, ale również poczytać na temat różnic pomiędzy dostępnymi rodzajami rat.

Czytaj również

Oceń:*