Jakie zmiany będziemy obserwować w polskiej gospodarce?

Sprawdź już teraz!

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB
Rozwój bankowości

Jakich zmian doczeka się sektor bankowy w Polsce? Od czego zależy dalszy rozwój naszej gospodarki? Odpowiedzi na te pytania mogliśmy usłyszeć w wywiadzie Michała Kurpińskiego, prezesa Banku Peako dla chińskiej agencji informacyjnej. Jedno jest pewne – banki muszą podążać za stale zmieniającymi się technologiami.

Jeśli banki chcą przetrwać zmiany w globalnej gospodarce, muszą przejść szereg transformacji. Prezes Banku Peako Michał Krupiński przyznał, że inwestuje głównie w dział IT, ponieważ bankowość w zasadzie w całości przeniosła się online. Najwięcej nowinek technologicznych obserwujemy w Chinach, które jednoznacznie możemy nazwać światowym liderem innowacji w tym sektorze. Płatność smartphonami to już codzienność, a w ocenie Krupińskiego w przyszłości zapłacimy też przy wykorzystaniu selfie.

Czy rynek chiński jest szansą dla polskich firm?

Chiny dla polskich firm są wciąż niezbadanym rynkiem, którym należy się czym prędzej zainteresować. Eksperci oceniają, że to dla nas ogromne szanse, ponieważ możliwy jest eksport do Chin m.in. polskich produktów rolnych. Obecnie opieramy się na gospodarce niemieckiej, która z kolei czerpie pełnymi garściami z gospodarki chińskiej. Warto skrócić ten model handlowy i nawiązać bezpośrednią współpracę z państwem środka.

Warto zauważyć zmiany zachodzące w branży logistycznej. Transport przenoszony jest z morza na ląd. Centra logistyczne Europy warto, aby znalazły się u nas, a nie w państwach zachodnich. Obecnie cieszymy się uznaniem na rynku międzynarodowym jako ważne miejsce logistyczne – warto umocnić naszą pozycję.

Jakie przeszkody czekają na polską gospodarkę?

Obecnie w Polsce największym wyzwaniem wydaje się stagnacja rynku pracy. Powstaje luka – szacuje się, że w roku 2030 zabraknie nawet 4 milionów osób aktywnych zawodowo. Obecnie, tę lukę uzupełniają pracownicy z Ukrainy, ale dostrzegana jest już tendencja odwrotna; Ukraińcy migrują dalej na zachód Europy – w tym do Niemiec. W dłuższej perspektywie albo zaktywizujemy więcej młodzieży lub osób starszych do pracy, albo przyjmiemy bardziej przychylną politykę imigracyjną.

Konieczna jest transformacja cyfrowa polskich przedsiębiorstw. Specjaliści szacują, że gdyby nasza gospodarka byłaby zdigitalizowana w taki sam sposób jak skandynawska, wówczas nasze PKB zyskałoby dodatkowe 1,5%.

Czytaj również

Oceń:*