Inflacja wyraźnie hamuje.

Czy ceny przestaną rosnąć?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Główny urząd statystyczny wykazał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem inflacja spadła z 2,9% do 2,6%. Mimo tego, konsumenci nie mają powodu do radości. Ceny za podstawowe towary nadal rosną. Żywność jest droższa o 6,8% niż przed rokiem. Jak będzie kształtować się wskaźnik cen towarów i usług w najbliższych miesiącach?

W oficjalnym komunikacie GUS czytamy, że największy wpływ na wskaźnik inflacji miały niższe ceny w zakresie transportu oraz rekreacji i kultury. Sam spadek kosztów związanych z transportem obniżył wskaźnik, aż o 0,27 punktów procentowych. Ceny odzieży i obuwia wzrosły o 2,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

W porównaniu z wrześniem roku 2018 odnotowano wzrost cen żywności o 6,8%. Ceny warzyw i cukru zaliczyły największy wzrost, aż o 23%. Za owoce trzeba zapłacić o 8% więcej, a za wieprzowinę o prawie 13%. Wzrost ceny mąki o ponad 8% rzutował na wyższe ceny pieczywa. Niższe ceny w zakresie transportu ratują wskaźnik inflacji i przybliżają go do planowanego 2,5%.

Eksperci twierdzą, że to jeszcze za wcześnie, aby mówić o malejącej inflacji. Rokowania wskazują, że do końca roku wskaźnik inflacji będzie wynosił około 3%. Wszystko zależy od cen energii, paliw, czy opłat związanych z mieszkaniami. Nie można zapomnieć, że największy wpływ na wskaźnik mają ceny żywności i to od nich będzie głównie zależała inflacja w najbliższym czasie.

Czytaj również

Oceń:*