Brexit pod znakiem zapytania?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB
Brexit pod znakiem zapytania? Foto: flickr.com Tiocfaidh ár lá 1916 CC BY-ND 2.0]

W czasie takim, jak ten, wydawałoby się, że wsparcie dla premier Therey May powinno być silniejsze niż kiedykolwiek. Realia są jednak inne, a społeczeństwo Wielkiej Brytanii coraz bardziej podzielone. Poprzednicy obecnej premier apelują o rozsądek i ponowienie referendum.

Brexit zgodnie z planem, niezależnie od etapu rozmów z przedstawicielami Brukseli

Theresa May jest zdecydowana – zrealizuje wolę narodu, który w demokratycznym referendum zagłosował za opuszczeniem Unii. Nastroje jednak się nieco pozmieniały i chociaż premier przetrwała wotum nieufności, to sytuacja wciąż jest napięta. Zarówno przedstawiciele Unii, jak i brytyjskiego rządu, przygotowują się na ewentualność tzw. „twardego Brexitu”. Mimo postawy Brukseli, Theresa May pozostaje jednak nieugięta i zapowiada, że 29.03.2019 Wielka Brytania przestanie być członkiem wspólnoty. W tak krótkim czasie nie da się zwołać ponownego referendum, o którego rozważenie May poprosili jej poprzednicy. W dodatku, jej zdaniem taka opcja zaszkodziłaby wizerunkowi jedności społeczeństwa i osłabiła znacząco pozycję Zjednoczonego Królestwa na arenie międzynarodowej.

Rośnie napięcie – nie tylko w Unii

Swoje zdanie na temat Brexitu wyrażają już nie tylko przywódcy Unii czy należących do niej państw, ale również przywódcy innych mocarstw – w tym Chin. Pekin ma uzasadnione obawy, ponieważ blisko współpracują z Wielką Brytanią. Balans sił również nie działa na korzyść drugiej największej gospodarki świata – wspólnota jest ich głównym partnerem handlowym, podczas gdy tę funkcję dla Unii pełnią Stany Zjednoczone. Oznacza to, że w przypadku twardego Brexitu sankcje i ograniczenia mogą dotknąć przedsiębiorców z Chin (zarówno ze strony Unii, jak i Wielkiej Brytanii).

Zgodnie z oświadczeniem, Pekin wyraża nadzieję, że konflikt między Wielką Brytanią a Unią Europejską uda się rozwiązać w łagodnym porozumieniu – mimo częstych sporów między Azją a Europą (zwłaszcza w kwestii polityki wolnego handlu). Władze Chin zapowiadają również chęć podpisania umowy ze Zjednoczonym Królestwem na zasadzie wolnego handlu.

Czytaj również

Oceń:*