Bon turystyczny 1000 plus – dla kogo i od kiedy?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Epidemia Koronawirus z którą to obecnie wciąż walczy niemalże cały świat, wpłynęła bardzo negatywnie na gospodarkę światową. Kryzys gospodarczy dotknął także nasz kraj. Aby ratować chylącą się ku upadkowi branżę turystyczną polski rząd zaoferował w tym roku dla pracowników bon turystyczny 1000 plus. Kto będzie mógł z niego skorzystać oraz na co będzie go można przeznaczyć?

Aktualizacja: Według najnowszych informacji przekazanych przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę, planowany bon turystyczny został zamieniony na bon 500+. Będzie on przyznawany na każde dziecko. Bez dodatkowych warunków dochodowych. Obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bon turystyczny – ogromne wsparcie branży turystycznej

Turystyka, hotelarstwo i gastronomia są jednymi z kilku tych branż, która przez pandemię Koronawirus ucierpiały najmocniej. Zamknięcie granic, restauracji, barów, muzeów, hotelów oraz wielu innych placówek sprawiło, że turystyka na pewien czas całkowicie zamarła. Wraz z nadejściem sezonu mnóstwo polskich rodzin coraz częściej zaczyna zastanawiać się, czy uda im się w tym roku wyjechać na wczasy. Wydaje się, że będzie to możliwe, bowiem stopniowe odmrażanie polskiej gospodarski sprawia, że życie powoli wraca do normy.

Aby wspomóc funkcjonowanie poszczególnych biur podróży, a w szczególności lokalnych firm, które organizują wycieczki na terenie polski rząd przygotował dla poszczególnych Polaków aktywnych zawodowo, bon turystyczny 1000 plus. Autorem tego projektu jest wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Znany od lat polityk z Zakopanego. Program ten został opracowany przez cały departament turystyki w porozumieniu z Polską Organizacją Turystyczną.

Dla kogo jest przeznaczony bon turystyczny 1000 plus?

Zaoferowany przez polski rząd bon turystyczny 1000 plus wywołał duże zainteresowanie pośród mieszkańców naszego kraju. Wielu z nich zastanawia się kto dokładnie będzie mógł z niego skorzystać?

Otóż jak podkreśliła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, bon turystyczny to projekt mający na celu wsparcie krajowej branży turystycznej. Zgodnie z projektem, z bonu tego będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy, którzy są obecnie zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Z tej formy pomocy, dzięki której wiele polskich rodzin będzie mogło wyjechać na wakacje, będą mogły skorzystać te osoby, które nie zarabiają w tym roku więcej niż przeciętne wynagrodzenie, a więc 5200 zł brutto. Bon nie będzie przysługiwał tym osobom, które pracują w oparciu o umowę zlecenie czy też umowę o dzieło.

W 90 procentach bon turystyczny 1000 plus zostanie sfinansowany z budżetu państwa. Z kolei pozostałe 10 procent będzie stanowiło wkład własny poszczególnych pracodawców. Wstępnie szacuje się że z tej formy pomocy będzie mogło skorzystać około 7 mln Polaków. Intencją pomysłodawców jest to, aby bon został wprowadzony do użytku jak najszybciej, a więc jeszcze w nadchodzące wakacje.

Na co będzie można przeznaczyć bon 1000 plus?

W przypadku większości zakładów pracy bywa tak, że pracownicy dostają w okolicach świąt bony o różnej wartości, które to mogą przeznaczyć na zakupy. W tym roku dodatkowo wszystkie uprawione osoby będą mogły także otrzymać od swego pracodawcy bon na wyjazd wakacyjny. Który to będzie ważny przez okres dwóch lat. Bon nie będzie przekazywany w postaci gotówki. Lecz w formie karty elektronicznej, za pomocą której będzie można dokonywać płatności w poszczególnych terminalach.

Z pomocą tej karty będzie można zapłacić za poszczególne usługi noclegowe. Począwszy od agroturystyki, poprzez pensjonaty, aż po hotele funkcjonujące na terenie naszego kraju. Beneficjentami tego bonu będą mogły także być poszczególne biura podróży, które to będą mogły pakietować poszczególne usługi turystyczne. Bon będzie mógł także być przeznaczony na poszczególne rozrywki rodzinne. Wśród wielu z nich można wymienić: spływy kajakowe, pobyt w aquaparku czy też wejście do muzeum lub galerii. Każdy posiadacz bonu będzie mógł korzystać z niego w dowolnym terminie, także poza szczytem sezonu turystycznego.

Pandemia Koronawirus mocno dotknęła gospodarkę światową. A przede wszystkim turystykę, zatem nic dziwnego, że poszczególne państwa chcą pomóc ratować tę branżę. Na wdrożenie podobnych programów zdecydował się także rząd Francji, Węgier, Rumunii, Włoch oraz paru innych krajów Unii Europejskiej.

Wydaje się, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie nie tylko dla branży turystycznej. Ale również dla osób aktywnych zawodowo, które dzięki temu będą mogły pozwolić sobie na wymarzone wakacje w wybranym zakątku naszego kraju.

Czytaj również

Oceń: