Czym jest Leasing?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

4 udostępnij na FB

Każdy początkujący przedsiębiorca staje przed wielkim dylematem. Jak wyposażyć swe biuro, lub skąd brać pieniądze na niezbędny do rozwijania firmy sprzęt? Kredyt nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, zatem chętnych na skorzystanie z alternatywnego rozwiązania, jakim jest leasing, nie brakuje. Na czym polega taka forma finansowania działalności przedsiębiorstwa?

Leasing to idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą zbyt wiele inwestować w sprzęt. A jednocześnie – korzystać z niego w celu rozwijania własnej firmy. Czy to możliwe? Tak. Jeśli umowę kredytową zastąpi umowa leasingowa, a raty kredytowe zostaną zastąpione przez raty leasingowe, prowadzenie swej firmy i inwestowanie w nią stanie się łatwiejsze. Oraz co bardzo ważne, bezpieczniejsze dla każdego przedsiębiorcy. Jak to działa? To proste. Cena sprzętu rozkładana jest na raty, które leasingobiorca musi w terminie spłacać. W tym czasie może już korzystać z danego sprzętu jako dzierżawca.

Czym jest Leasing? Najważniejsze informacje o Leasingu dla firm

Kto może udzielić przedsiębiorcy takiego wsparcia? Nie brak banków i firm leasingowych, w ofercie których leasing zajmuje ważne miejsce. Umowa leasingowa może być też zawarta bez pośredników. Pomiędzy producentem danego sprzętu a firmą, która chciałaby z niego korzystać. A ponieważ raty leasingowe są wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kredyt, wielu przedsiębiorców z takiego wariantu korzysta.

Podobnie wygląda temat leasingowania samochodu osobowego czy dostawczego. Nie musimy go kupować by móc go użytkować. Dotyczy to zarówno nowych samochodów jak również używanych, których wiek nie przekroczył najczęściej 6 czy 7 lat. Leasingowanie samochodu odbywa się na zbliżonych zasadach co kredyt samochodowy. Z tą różnicą, że zarówno opłatę wstępną oraz raty leasingowe możemy wliczyć sobie w koszty prowadzonej działalności.

Nieco bardziej skomplikowane jest odliczenie VAT’u. Ponieważ nowe przepisy które obowiązują od 1 kwietnia 2014 roku, mówią o tym że samochody osobowe o dopuszczalnej masie do 3,5 tony (szczególnie samochody osobowe), mogą być wykorzystywane nie tylko do prowadzenia biznesu. Ale również do celów prywatnych. W związku z tym możemy odliczyć tylko 50% podatku VAT. No chyba, że udowodnimy że zakupiony pojazd wykorzystujemy w pełni do celów biznesowych. Wtedy będziemy mieli możliwość odliczenia 100% podatku.

Co może być przedmiotem leasingu?

  • samochody osobowe
  • pojazdy dostawcze do 3,5 tony
  • samochody ciężarowe o dmc powyżej 3,5 t
  • ciągniki siodłowe oraz naczepy
  • motocykle oraz quady
  • maszyny rolnicze
  • sprzęt budowlany
  • urządzenia produkcyjne
  • sprzęt medyczny
  • sprzęt IT: komputery, urządzenia sieciowe, oprogramowanie itp.

Foto: Idea Bank

Czytaj również

4 Comments
  1. Szukam dogodnej oferty leasingu na:
    Audi A5 Sportback 2012 rok

    Wartość przedmiotu – 75 000,00 PLN netto
    Wpłata własna na poziomie – 40 %
    Okres umowy – 36 i 48 m-cy
    Wartość końcowa – 0,1%

    koszt ubezpieczenia GAP i AC

  2. Na przyszły rok będę się przymierzał do wzięcia leasingu, choć co raz bardziej zastanawiam się, czy nie lepszą opcją dla mnie będzie wynajem długoterminowy? Prowadzę jedno osobową działalność gospodarczą i chętnie poznałbym plusy i minusy jednej i drugiej strony.

    (4/5)

Oceń: